Testujeme keyboard_arrow_right Nezařazené keyboard_arrow_rightBlahodárný med

Obrázek příspěvku: Blahodárný med

Blahodárný med

personaccess_time06.únor 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye252 shlédnutí

Med má významné místo i v tradiční lidové fytoterapii:

Onemocnění dýchacích cest léčíme čajem z podbělu oslazeným medem.

Při plicních onemocněních podáváme ráno a večer na lačno 1 lžičku směsi z rozmačkaného jalovce a medu.

Nemocným s tuberkulózu se doporučuje konzumovat hodně medu a pít čaj z bílé kopřivy oslazený medem.

Na prach semletá máta peprná smíchaná s medem odstraňuje kašel.

Ti, kteří trpí nespavostí, by měli před ulehnutím pravidelně konzumovat 1 - 2 lžičky medu.

Medové klystýry se používají při zácpě, horečce, neštovicích i při bolestech hlavy vyvolaných horečkou.

Těhotným ženám se doporučuje užívat med, aby předešly chronické zácpě.

Červíky ničíme křenovou šťávou uvařenou s medem, nebo roztlučenými semeny vratiče smíchanými s 3 částmi medu, užíváme ráno a večer 1 lžičku směsi.

Kdo trpí na zácpu, má jíst chléb s medem.

Při onemocněních kloubů se používá obklad z plátna natřeného medem.

Lidé trpící anémií mají systematicky 2 měsíce konzumovat dvě lžičky medu denně.

Mouka smíchaná s medem urychluje dozrávání vředů a zároveň zmírňuje bolesti.

Med užívaný při kožních onemocněních zmenšuje nepříjemné svrbění a čistí kůži.

Med se šafránem uklidňuje bolesti dásní u dětí a zmírňuje též útrapy při růstu zubů.

Ředkvičková šťáva smíchaná s medem posiluje trávicí činnost žaludku, ředí hlen, ulehčuje jeho vykašlávání, působí při ledvinových těžkostech způsobených přítomností ledvinových kamenů, přičemž předchází jejich tvorbě.


Med v prevenci

Při používání medu neplatí v zásadě žádná omezení. Dokonce ho mohou v nízkých, profylaktických dávkách užívat se souhlasem lékaře i cukrovkáři, u kterých zastupuje všeobecně doporučovanou, ale poměrně těžko dostupnou fruktózu.

Při únavě a zapomnětlivosti lžička medu rozpuštěná ve sklenici vody doslova oživí mozek a všechno se vrací do normy. Stejně pomůže med i srdci a krevnímu oběhu.

Med je lehce stravitelný, doba jeho trávení a vstřebávání není delší než dvě hodiny (na strávení např. šunky jsou potřebné čtyři hodiny). Samotná glukóza se vstřebává téměř okamžitě, protože nepotřebuje žádné „propracování", proto je působení medu na unavený mozek a srdce tak rychlé.

Žaludek a med

Med je mimořádně cenný jako dietetický prostředek, hlavně při žaludečních a dvanácterníkových vředech. Během léčby mizí bolesti, mdloby, zvyšuje se obsah hemoglobinu v krvi a zlepšuje se celkový stav nemocných. Během léčení vředové nemoci žaludku se doporučuje podávat nemocnému med 1,5 - 2 hodiny před jídlem, nebo 3 hodiny po jídle. Pití teplého roztoku medu způsobuje zředění hlenu v žaludku a urychluje vstřebávání, nedráždí střeva a snižuje jeho kyselost. Naproti tomu studený roztok medu zvyšuje kyselost, zadržuje obsah žaludku a dráždí střeva.

Kněz S. Kneipp o medu

Med jako léčebný prostředek se dlouho těšil dobrému jménu, až ho z trůnu sesadila chemie a znovu na světlo boží vytáhl kněz Sebastian Kneipp. Mezi jiným napsal: „Lidé na venkově vědí, jak mají léčit medem vředy a hnisající rány." Příprava léku je jednoduchá. Smíchá se půl na půl med s moukou a přidá se trocha vody, aby vznikla přiměřená směs. Nesmí být ani vodová, ani tuhá, ale jako těsto a tato směs se užívá jako léčivý obklad. Jiný Kneippův recept zní: Asi 5 minut povaříme 1l vody a když zchladne asi na 40 °C, rozpustíme v něm 1 kávovou lžičku medu. Tímto roztokem kloktáme zapálené hrdlo. S. Kneipp toto kloktadlo doporučoval speciálně zpěvákům. Ba co víc, doporučoval připravovat si z této tekutiny na noc obklady na oči, anebo si s ní třikrát denně oči promývat. Též doporučoval medové obklady na bolavá revmatická místa, kdy se med natře na čisté plátno, přiloží a ovine plátnem nebo obvazem a mění za dvě hodiny.


folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Lymská Borelióza #2 díl

personRedakceremove_red_eye691bookmarkNezařazené

Mezi pacienty s boreliózou je známo, že v organizmu dochází ke ztrátě stopových prvků, elektrolytů a minerálů. Minerály, které u většiny pacientů chybí, jsou hořčích, měď, mangan a lithium. Častý je také nedostatek jódu. Pomocí regulační diagnostiky snadno tyto ..

Podzimní rady (nejen) pro rozzářené září

personRedakceremove_red_eye412bookmarkNezařazené

Vychutnejte si podzim ve veselých barvách, s úsměvem a dobrou náladou. Teplotní rozdíl oproti letním měsícům bude markantní. Pokud se navíc vyplní některé negativní předpovědi počasí, čeká nás velmi sychravý podzim. Co udělat, aby se o nás neokoušela negativní nálada, ..

4 tipy pro dobrou kondici

personMarián Krouželremove_red_eye321bookmarkNezařazené

Máme pro Vás 4 tipy, jak dlouhodobě zůstat v dobré kondici1. Věděli jste, že na kvalitní hubnutí vám stačí tři hodiny svižné chůze týdně? Chůze má blahodárný účinek na oběhový systém a přiměřeně zahřívá svaly. Stačí občas místo výtahu použít schody anebo ..

Pečujte o své rty a ony vám to vrátí

personRadka Eliáškováremove_red_eye235bookmarkPéče o pleť

Všichni chceme zdravé, zářící, smyslné, hladké a měkké rty. I když nejsme zvyklí, měli bychom všichni být vědomi skutečnosti, že péče o naše rty je velmi důležitá, zvláště v chladných zimních dnech. V přechodovém období je kůže na rtech citlivější a ..

Těžké kovy - Detoxikační protokol - efektivní vylučování neurotoxinů

personRedakceremove_red_eye648bookmarkNezařazené

Neurotoxiny jsou substance, které se vyznačují silnou afinitou k nervovému systému savců. Jsou absorbovány nervovými zakončeními a jsou dále neurony transportovány k nervovým buňkám. Na této cestě ničí vitální funkce nervových buněk, jako například axonální dopravu živin, ..

Sladká masáž celého těla

personRadka Eliáškováremove_red_eye233languagelovinglife.cz

Wellness je jedním z moderních trendů, který se postupně stal nedílnou součástí života všech, kterým záleží na tom, jak se cítí. Jaké novinky se v této oblasti nabízí?Právě v letním období je nejlepší čas na odbourávání stresu, redukování tělesné váhy či ..

Dietní snídaně

personSimona Chvátilováremove_red_eye170languagekrasnazdrava.cz

Snídaně je nejdůležitějším jídlem dne, které tvoří pětinu až čtvrtinu denního příjmu potravy, což platí také v případě, že držíme dietu. Pokud dodržujeme dietní režim je dokonce naopak žádoucí, abychom větší část kalorií získali v první polovině dne, tedy do ..

Každou bejvalku bych nejradši odstřelila...

personRadka Eliáškováremove_red_eye158languagekrasnazdrava.cz

Slyšet slovo bývalka nebo expřítelkyně nám leze na nervy. I když chceme o našem partnerovi vědět sebemenší detaily, rozhodně tím nemáme na mysli vyprávění a vzpomínky na jeho bývalé přítelkyně. Chceme být jen tou jedinou v jeho životě, což je pochopitelné. Ale přesto se ..

Jidášovo ucho

personRadka Eliáškováremove_red_eye157languagezoufalemaminky.cz

Není bylina, aby na něco nebyla - toto heslo lze volně převést i na houby.TAKŘKA NA KAŽDÉM KROKUBez černý je léčivka k nezaplacení. Především právě v symbióze s ním Jidášovo ucho celoročně roste a jako by přejímalo jeho vlastnosti; objevuje se ale i na buku či vrbě. Není ..

Zaměřeno na nohy aneb letní pedikúra

personRadka Eliáškováremove_red_eye213languagekrasnazdrava.cz

Nejen v létě svoje nohy často vystavujeme na odiv. V nerůznějších žabkách, sandálkách nebo jiných otevřených botách se nic neschová. Proto bychom měli péči o nohy a také nehty věnovat zvýšenou pozornost právě teď. Suchá kůže musí pryč, pak stačí pár tahů pilníkem, ..