Jak přestat myslet na jídlo aneb Nenechte se ovládat chutěmi

Předsevzala jste si, že shodíte pár kilo, jenže všude vás doslova atakují oblíbené dobroty a libé vůně. Jak překonat nástrahy lákadel a vypudit chutě z hlavy?

shutterstock_142334326

Ne nadarmo se říká, že hubnutí začíná v hlavě. To, co spořádáme, není totiž často ovlivněno tím, co si naše tělo doopravdy žádá a co ke svému fungování potřebuje. Musí se totiž podřídit zmlsanému mozku, který je přepnutý na úplně jiné „chutě“. Pokud tedy chcete úspěšně hubnout a překonat věčné chutě hřešit, musíte se zaměřit hlavně na hlavu.

Zkuste s námi pár triků, kterými mozek chytře obelstíte. Až bude příště signalizovat, že máte hlad nebo že je životně nutné uspokojit chutě čokoládovou tyčinkou nebo větrníkem plným šlehačky, který se na vás doslova směje z výlohy cukrárny, budete vědět, jak správně vyrazit do protiútoku.

Trik č. 1: Napijte se

Hlad je převlečená žízeň, to vám jistě radila i vaše babička. A měla pravdu. Málokomu se daří poctivě dodržovat pitný režim a pocit, že bychom měli našemu tělu dopřát rychle nějakou potravu, může být jen mylně vyloženým voláním po hydrataci. Než se do něčeho zakousněte, zkuste se napít sklenice vody s citronem, minerálky nebo aromatického čaje.

Trik č. 2: Vybarvěte si den

Působí na vás pohled do zeleně uklidňující dojmem a nejlépe se vám spí v temně fialové? Psychologie barev funguje i v hubnutí. Barvy jako oranžová, červená, hnědá a žlutá chuť k jídlu podporují. Naopak modrá, šedá a fialová chutě mlsat utlumují. Pokud si tedy chcete dopřát skutečně malou svačinku, naservírujte si ji třeba na fialový talířek. Nebudete z něj ujídat tak rychle a ve výsledku toho nesníte tolik. Pozor si dejte také na zelenou barvu. Podle vědců v nás zeleně zbarvený obal potravin nebo jeho etiketa vyvolává pocit, že jde o zdravé jídlo – i když skutečné složení tomu vůbec odpovídat nemusí.

shutterstock_209164222

Trik č. 3: Vychutnávejte

Když už neodoláte a nějakému hříšnému mlsání podlehnete, udělejte si z toho malý rituál. Bez výčitek, soustřeďte se jen na to, co jíte, vychutnávejte si každé sousto. Když zhltnete hamburger z fastfoodu během dobíhání autobusu, nebo čokoládovou tyčinku, zatímco u počítače vyřizujete emaily, ani si neuvědomíte, že něco jíte, a za chvíli vás bude mlsná honit znovu. Mlsejte proto vědomě, jídlo prociťte, ať víte, že jste si dopřála a další hřešení už nebudete potřebovat.

Trik č. 4: Zaměstnejte se

Dost často jíme jen proto, že nemáme nic lepšího na práci. Třeba když koukáte na nudný film, snáz vám odletí myšlenky do kuchyně, kde se ve špajzce ukrývá pytlík chipsů. Kdyby to byl napínavý trhák, ani po nich nevzdechnete. Snažte se proto zaměstnat nějakou zajímavou činností v okamžicích, kdy víte, že vás pravidelně přepadá vlčí hlad.

Trik č. 5: Plánujte

Kdo jí pravidelně, nepotřebuje mlsat a nepropadá záchvatům žravosti. Odborníci doporučují jíst pětkrát denně zhruba s tříhodinovými rozestupy. Když si mezi hlavními jídly dopřejete kvalitní, vydatnou a dostatečně sytou svačinu (jogurt, hrst oříšků či sušeného ovoce, malou polévku apod.), nebudete mít na mlsání čas.

shutterstock_148457285

Trik č. 6: Neodměňujte se

Dám ještě deset sklapovaček a za odměnu si pak skočím na mléčný koktejl. Když dnes stihnu dodělat vše před uzávěrkou, zajdeme si pak s kolegyní na kávu a pořádný dort. Poznáváte se? Přestaňte si z jídla dělat odměny. Snadno pak totiž zaměníte jedno za druhé a touha po sladkém může být prostě jen touhou po uznání a ocenění. Jistě, každý z nás potřebuje pochválit, odměnit se, ocenit. Ale když vám to bude suplovat stále jen jídlo, vaší postavě to neprospěje. Raději si kupte nějaký hezký šperk nebo se pochlubte partnerovi a jděte to společně oslavit třeba do kina nebo na romantickou procházku.

Trik č. 7: Vyčistěte si zuby

Bojujete s nutkáním mlsat hlavně večer? Není nic snazšího, než jít do koupelny a vyčistit si zuby. Pocit čistoty a vůně mentolu v ústech většinou chutě na sladké spolehlivě zastaví. A když ne? Nešiďte hygienu a zuby si vyčistěte i mezizubním kartáčkem a nití a nezapomeňte na ústní vodu. Kompletní rituál už vám trochu času zabere a vážně se vám ho chce za chvíli absolvovat znovu jen kvůli malému kousku čokolády?

Text: Michaela Trochová

Foto: Archiv MC Consultant

Sdílej: