Zaujalo nás keyboard_arrow_right Zajímavosti keyboard_arrow_rightCanisterapie, když tlapky pomáhají

Canisterapie, když tlapky pomáhají
Hipoterapie – tedy léčba, při které pomáhají koně, je poměrně známá. Věděli jste, že pomáhat léčit umí také psi? Je to tak, speciální terapie se jmenuje canisterapie. Jak všechno probíhá?
Canisterapie
Toto pojmenování vzniklo v Česku (vzniklo z latinského Canis – pes), je to metoda pozitivního psychosociálního a fyziorehabilitačního působení na potřebné osoby. Jde tu o léčebný kontakt mezi psem a člověkem. Pes vyvolává v lidech dobrou náladu už svou přítomností, kde všude může pomoci? Pes představuje rozptýlení např. pro lidi v domovech důchodců nebo děti v dětských domovech. V ústavech pro mentálně či fyzicky postižené je pes součástí rehabilitace. Canisterapie může mít jak indivudiální tak kolektivní formu, pracovat se dá téměř se všemi druhy plemen.
Účinky metody
Jaké jsou účinky této zajímavé metody? Má velký vliv na psychologickou stránku člověka. Účinky jsou dvojí, jednak psychosociální, jednak fyziorehabilitační. Canisterapie může pomoci aktivovat myšlení, paměť a komunikaci, dále také zlepšit motoriku. Známá je technika tzv. polohování. Jde o to, že speciálně trénovaného psa přibližujeme (v podstatě přikládáme) k odhaleným částem klientova těla – jde o to, aby byla tato místa prohřátá, případně, aby si je člověk uvědomil. Dochází jednak k prohřátí, jednak je důležitá i blízkost živého tvora. Tato technika se osvědčila hlavně u lidí, kteří trpí svalovými křečemi nebo třesem. Metoda existuje už dlouho, zmínky o ní jsou už z padesátých let minulého století. Ten, kdo se této metodě věnuje, je označen jako canisterapeut, těch skutečných je opravdu málo. Je to totiž velmi složité povolání, vyžaduje mnoho zkušeností. Každý, kdo chce být canisterapeutem, musí splnit všechny podmínky a zkoušky na tzv. casisasistenta (tedy jakýsi nižší stupeň na cestě k tomu být canisterapeut). Musí mít také dlouhodobou praxi – jde asi o 220 hodin teorie a 40 hodin praxe. Mentor je pak v této hierarchii člověk, který má dlouhalotou praxi jako canisasistent nebo canisterapeut, a který zaučuje nováčky.
Příběhy z praxe
Jeden z canisteraupetických týmů pravidelně navštěvuje integrovanou základní školu v Rokycanech se zlatým retrívrem Vikim. Canisterapie je součástí výuky. Ta je zaměřena na vytváření pozitivních vztahů mezi dětmi a zvířaty, na rozvoj citového vnímání (např. hlazení psa), dále také na komunikaci, pomáhá však i v dalších oblastech. Canisterapie pomáhá třeba také v Hospici svatého Lazara. Za lidmi, kteří kvůli nemoci nemohou opustit lůžko, tu přijde zvířecí kamarád. Tomu je jedno jak vypadáte, zda jste nemocní – je tu pro vás. Pacienti mají z malého návštěvníka, který je zahrnuje láskou a ochotně se pomazlí, velkou radost.
Pomocné tlapky
V souvislosti s canisterapií vznikla obecně prospěšná společnost Pomocné tlapky. Založena byla v únoru 2011 a jejím základním cílem je chov, převýchova a výcvik asistenčních psů. Vycvičení psi pak putují tělesně postiženým, těm, kteří jsou zcela nebo částečně upoutáni na invalidní vozík, jsou nevidomí, také pacientům se záchvatovým onemocněním. Kromě toho také pomáhají cvičit psy pro zmiňovanou canisterapii.
0 komentářů
Vložit komentář
Nepublikujte SPAM!
Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.
Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.