Zdraví keyboard_arrow_right Nezařazené keyboard_arrow_rightJak na chřípku - očkování

Jak na chřípku - očkování
Nejúčinnější prevencí před chřipkou je očkování. Očkování je třeba provádět každoročně, neboť chřipkové viry mutují. Očkovací látka se připravuje každý rok tak, aby byla účinná na virus chřipky, který se bude pravděpodobně vyskytovat na našem území v daném roce.
Očkování je vhodné provádět včas před očekávaným chřipkovým obdobím, což znamená časový úsek od září do poloviny prosince (předpokládaný termín výskytu chřipky v našich podmínkách je nejčastěji od poloviny měsíce ledna).
Očkování není vhodné, pokud již pociťujete příznaky jakéhokoliv onemocnění dýchacích cest. V takovém případě je nutné očkování odložit. Toto opatření má dva důvody. Pokud je to již první projev chřipky, její průběh by byl po očkování vážnější. Pokud nákaza nebyla chřipková, objeví se postupně jiné postižení dýchacích cest. Toto onemocnění by bylo pravděpodobně dáváno do souvislosti s očkováním. Buď jako reakce na vakcinaci, nebo její selhání.
Očkování může být nebezpečné, pokud očkovací vakcína obsahuje látky, na něž u vás existuje alergická reakce. Proto je nutné vhodnost očkování konzultovat s lékařem, pod jehož dohledem očkování probíhá, případně s Vaším osobním lékařem. Očkování proti chřipce provádějí praktičtí lékaři, hygienické stanice či očkovací centra. Pokud se rozhodnete očkovat, je nutné počítat s investicí několika desítek minut a pár stovek korun. Nejčastěji se injekce aplikuje pod kůži do ramene.
Používané vakcíny obsahují usmrcené původce a jsou vysoce čištěné. Proto je nemožné, aby člověk onemocněl chřipkou v důsledku očkování. Vedlejší účinky očkování jsou ve srovnání s chřipkou zcela zanedbatelné, reakce po očkování jsou mírné, převážně místní a zahrnují zarudnutí nebo bolestivost v místě vpichu. Proto je vhodné očkovat praváky do levé ruky.
Protilátky se objevují již za 14 dní po očkování a jejich maximum je dosaženo mezi třetím až pátým týdnem. Pokud se rozhodnete pro očkování proti chřipce, můžete počítat s ochranou proti očkovanému viru chřipky nejdříve za 14 dní. V době chřipkové epidemie můžete onemocnět jinou chorobou dýchacích cest. Původcem mohou být jiné viry nebo bakterie, pravděpodobně bakterie z kmene pneumokoků, které způsobují zápal plic.
Očkováním by se měly chránit zejména následující skupiny lidí: zdravotníci, zaměstnanci dopravy a spojů, ozbrojených složek, ale také chronicky nemocní a ženy, jež plánují početí. Nejrizikovější skupiny, pro které je očkování určeno především, jsou pacienti s chronickými chorobami srdce a cév, dýchacích cest, ledvin a diabetici. Pro tyto skupiny je očkování hrazeno zdravotními pojišťovnami. Ostatní zdraví jedinci by se měli rozhodnout, zda se nechají očkovat nebo budou chřipce předcházet cíleným posilováním svého imunitního systému přirozenými způsoby.
0 komentářů
Vložit komentář
Nepublikujte SPAM!
Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.
Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.