Zaujalo nás keyboard_arrow_right Akce keyboard_arrow_rightJak sázet tůje

Jak sázet tůje
Tůje patří v našich končinách k jedné z nejčastěji pěstovaných dřevin.
Je to dáno zejména tím, že existuje mnoho možností jejího využití. Sázet ji lze do květináče, do záhonu jako ozdobný strom a velmi oblíbená je i její výsadba jako součást živého plotu. Dnešním článkem se vám proto pokusíme přiblížit, jak sázet tůje, co všechno si péči o ně vyžaduje a které odrůdy jsou na určitou výsadbu vhodné a které ne. Po přečtení článku tedy hezky vzhůru do zahrady!
Jak jsme vzpomínali, je to právě často živý plot, který je zejména při novostavbách jakýmsi základem celé zahrady. Je však třeba podotknout, že určitým způsobem znehodnocuje tůje jako takové, které se právě kvůli tomu stávají jakousi jednotvárnou a jednoúčelnou dřevinou. Obvykle tak ztrácí svou rozmanitost či uvolněnost. Zahrady či pozemky se tak podobají jako vejce vejci.
U pravého zahrádkáře však najdou tůje i mnohem širší uplatnění. Tuje totiž mají velké množství kultivarů. Najdeme tůje různých typů a tvarů. Mohou být stromovitého vzrůstu, ale také kuželovitého, úzkého sloupovitého nebo keřovitá. Široké jsou také možnosti zabarvení. Tuje totiž mohou být světlé, tmavé, lesklé, žluté, zlaté či namodralé. Ve spojení s různými kombinacemi tvarů se tak naskýtají opravdu téměř nekonečné možnosti jejich pěstování. Tuje lze dále využít jako solitéry, tedy samostatně stojící stromy, nebo i do skupinových výsadeb, do skalek nebo přenosných záhonů.
Pokud se však rozhodneme kombinovat více druhů tújí, netřeba to přehánět s barevností celého záhonu a spíše se držet jednoho nebo dvou odstínů. Podívejme se tedy, jaké druhy tújí můžeme sázet s ohledem na typ výsadby. Začneme oblíbeným živým plotem. Pro výsadbu živého plotu se hodí zejména husté odrůdy, které se vyznačují svým velmi rychlým růstem. Na jeden metr živého plotu bychom měli vysadit dvě, nanejvýš tři rostliny. Výška živého plotu by neměla přesahovat tři metry. Jen tak získá potřebnou odolnost a sílu a odolá i těžkému sněhu a nebude se pod ním vůbec prohýbat. K výsadbě živého plotu se již tradičně využívá druh Smaragd, který má pěkný symetrický a kuželovitý růst, který lze poprvé stříhat hned, když dosáhne požadovanou výšku. Řez by se měl provádět pokud možno pravidelně, a to jednou ročně. Obvykle je tímto obdobím měsíc červen. Stříhání bychom neměli zanedbat. Tak totiž může příliš přerůst a nesnese už řez do starého dřeva.
Zastřihávat můžeme nejen vrcholky jednotlivých rostlin, sestříháme i jejich boky. Tůje se totiž rozrůstá nejen do výšky, ale i do šířky, takže občas je potřebný i takovýto zásah. Pokud chceme dosáhnout živý plot s vysokou hustotou, stačí, když budeme stříhat jen vrch. O tom, že tují můžeme sázet opravdu do různorodého prostředí, svědčí i fakt, že existují i zakrslé formy tújí, které se hodí na výsadbu skalek či nádob. Tyto druhy tújí se hodí na terasy, schodiště a podobně, protože svou výškou kolem osmdesáti centimetrů je možné umístit je i do prostorově omezeného prostranství. Jsou odolné vůči mrazu, v květináči tak vydrží i několik let a následně je lze přesadit do volného prostranství, leckdy to potřebujete. V případě, že máte opravdu dostatek místa či velkou zahradu, můžete vysadit japonské druhy tůje, které nezřídka dorostou do úctyhodné výšky více než dvanáct metrů. Třeba také počítat s jejich nezanedbatelnou šířkou, která může být u dospělého stromu až sedm metrů, přičemž jen samotný kmen může mít průměr čtyři metry. Roste pomalu a můžeme se setkat i s jeho zakrslými druhy. Může se uplatnit i jako výrazný solitér, který bude určitě dominantou vašeho pozemku.
Co se týče její životnosti, můžete si být jisti, že přežije několik dalších generací. Dožívá se totiž věku i více než šest set let. Pokud už se rozhodnete pro výsadbu tújí, musíte počítat s tím, že stejně jako ostatní stromy či rostliny ve vaší zahradě, mohou trpět chorobami. Pokud vaše tůje začne hnědnout, může to být způsobeno přílišným zaléváním. V zimě zase mohou vysychat, proto je před prvními mrazy třeba polít o něco vydatnější. Časté je i rezivění tújí způsobené nedostatkem živin. Samozřejmostí při péči je i pravidelné postřikování proti zahradním škůdcům, kteří tůje s radostí napadají. Tolik tedy na téma jak sázet tůje. Nejde v podstatě o žádnou náročnou činnost a s trochou zkušeností to zvládne i začínající zahrádkář.
0 komentářů
Vložit komentář
Nepublikujte SPAM!
Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.
Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.