Zdraví keyboard_arrow_right Nezařazené keyboard_arrow_rightNepleť si nachlazení s chřipkou

Nepleť si nachlazení s chřipkou
Mám chřipku, zvykli jsme si říkat, když ulehneme s teplotou, kašlem a rýmou. Skutečná chřipka však vypadá jinak - na rozdíl od nachlazení jí lze předejít očkováním a bohužel je také mnohem nebezpečnější.
Pravá chřipka také patří mezi přenosná onemocnění - jejím původcem je virus Orthomyxovirus influenzae, který byl poprvé izolován v roce 1933. Zjednodušeně řečeno, dělí se na skupiny A, B a C a nejčastější příčinou epidemií je typ A. Toto onemocnění je charakteristické rychlým nástupem. K příznakům patří především horečka přesahující 39 stupňů, schvácenost, únava, bolesti kloubů, svalů a hlavy. Mohou se přidat zažívací obtíže, jako je zvracení, zácpa či průjem. Obvyklý bývá také suchý dráždivý kašel měnící se v průběhu dvou dnů ve vykašlávání hlenů.
Kde chytneš chřipku
Chřipka se přenáší formou kapénkové nákazy. Stačí, když si v tramvaji stoupneš proti někomu, kdo kýchne, zakašle nebo třeba jen promluví. To vše vede k tomu, aby virus změnil hostitele a tebe pak za několik hodin či dnů přepadnou již zmíněné příznaky.
Co pomůže při léčení
Léčení chřipky je symptomatické. To znamená, že se užívají přípravky proti doprovodným příznakům, jako je kašel či horečka. K lékaři většinou chodit nemusíš, stačí, když zůstaneš několik dní doma v klidu. Kromě nejrůznějších kapek, sirupů a tabletek proti kašli, které koupíš v lékárně bez receptu, můžeš použít i léky obsahující paracetamol (Paralen, Panadol) nebo kyselinu acetylsalicylovou (Anopyrin, Acylpyrin, Aspirin). Kupuj raději léky, v nichž je obsažena jenom jedna účinná látka, a neužívej různé přípravky najednou.
Nezapomeň také hodně pít, neboť při infekci dochází k odvodňování organismu. Nemusíš si vybírat jen horké čaje, jak bývalo dříve doporučováno. Klidně si dej ovocnou šťávu nebo džus. Led ovšem pro jistotu vynechej. Pokud se neobjeví komplikace (následné bakteriální záněty, obvykle postihující horní cesty dýchací a vyžadující antibiotika), choroba odezní během čtyř dnů až jednoho týdne. Pak ovšem mohou až několik týdnů přetrvávat únava, malátnost a nechuť cokoli dělat. Nezmírní-li se horečka a příznaky do tří dnů, zajdi raději k lékaři.
Prevence je důležitá
Jako u každé nemoci, je samozřejmě nejlepší bránit se preventivně. Nejlepší je očkování, to však musíš zvládnout dost dlouho předtím, než se objeví každoroční epidemie. Podstoupit ho můžeš buď u svého praktického lékaře nebo na hygienické stanici. Vakcíny, kterými se očkuje, jsou každý rok jiné. Národní monitorovací centra koordinovaná Světovou zdravotnickou organizací totiž sledují aktivitu chřipkového viru po celém světě a podle jejich pokynů vyrábějí farmaceutické firmy vakcínu pro konkrétní rok. Injekci musíš dostat jeden až tři měsíce předtím, než se chřipka obvykle začíná šířit. Je na rozhodnutí každého, jestli se bude takto chránit, některé skupiny lidí by však váhat neměly. Jsou to ti, kdo mají nějaké chronické onemocnění, a staří lidé. Komplikace, které chřipka přináší, by totiž pro ně mohly být smrtelné. Další prevencí je také posílení imunity organismu otužováním (s tím musíš začínat v létě), vitaminy a zdravým životním stylem.
0 komentářů
Vložit komentář
Nepublikujte SPAM!
Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.
Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.