Zdraví keyboard_arrow_right Nezařazené keyboard_arrow_rightNepleť si nachlazení s chřipkou

Obrázek příspěvku: Nepleť si nachlazení s chřipkou

Nepleť si nachlazení s chřipkou

personaccess_time21.leden 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye291 shlédnutí


Mám chřipku, zvykli jsme si říkat, když ulehneme s teplotou, kašlem a rýmou. Skutečná chřipka však vypadá jinak - na rozdíl od nachlazení jí lze předejít očkováním a bohužel je také mnohem nebezpečnější.

Pravá chřipka také patří mezi přenosná onemocnění - jejím původcem je virus Orthomyxovirus influenzae, který byl poprvé izolován v roce 1933. Zjednodušeně řečeno, dělí se na skupiny A, B a C a nejčastější příčinou epidemií je typ A. Toto onemocnění je charakteristické rychlým nástupem. K příznakům patří především horečka přesahující 39 stupňů, schvácenost, únava, bolesti kloubů, svalů a hlavy. Mohou se přidat zažívací obtíže, jako je zvracení, zácpa či průjem. Obvyklý bývá také suchý dráždivý kašel měnící se v průběhu dvou dnů ve vykašlávání hlenů.

Kde chytneš chřipku

Chřipka se přenáší formou kapénkové nákazy. Stačí, když si v tramvaji stoupneš proti někomu, kdo kýchne, zakašle nebo třeba jen promluví. To vše vede k tomu, aby virus změnil hostitele a tebe pak za několik hodin či dnů přepadnou již zmíněné příznaky.

Co pomůže při léčení

Léčení chřipky je symptomatické. To znamená, že se užívají přípravky proti doprovodným příznakům, jako je kašel či horečka. K lékaři většinou chodit nemusíš, stačí, když zůstaneš několik dní doma v klidu. Kromě nejrůznějších kapek, sirupů a tabletek proti kašli, které koupíš v lékárně bez receptu, můžeš použít i léky obsahující paracetamol (Paralen, Panadol) nebo kyselinu acetylsalicylovou (Anopyrin, Acylpyrin, Aspirin). Kupuj raději léky, v nichž je obsažena jenom jedna účinná látka, a neužívej různé přípravky najednou.

Nezapomeň také hodně pít, neboť při infekci dochází k odvodňování organismu. Nemusíš si vybírat jen horké čaje, jak bývalo dříve doporučováno. Klidně si dej ovocnou šťávu nebo džus. Led ovšem pro jistotu vynechej. Pokud se neobjeví komplikace (následné bakteriální záněty, obvykle postihující horní cesty dýchací a vyžadující antibiotika), choroba odezní během čtyř dnů až jednoho týdne. Pak ovšem mohou až několik týdnů přetrvávat únava, malátnost a nechuť cokoli dělat. Nezmírní-li se horečka a příznaky do tří dnů, zajdi raději k lékaři.Prevence je důležitá

Jako u každé nemoci, je samozřejmě nejlepší bránit se preventivně. Nejlepší je očkování, to však musíš zvládnout dost dlouho předtím, než se objeví každoroční epidemie. Podstoupit ho můžeš buď u svého praktického lékaře nebo na hygienické stanici. Vakcíny, kterými se očkuje, jsou každý rok jiné. Národní monitorovací centra koordinovaná Světovou zdravotnickou organizací totiž sledují aktivitu chřipkového viru po celém světě a podle jejich pokynů vyrábějí farmaceutické firmy vakcínu pro konkrétní rok. Injekci musíš dostat jeden až tři měsíce předtím, než se chřipka obvykle začíná šířit. Je na rozhodnutí každého, jestli se bude takto chránit, některé skupiny lidí by však váhat neměly. Jsou to ti, kdo mají nějaké chronické onemocnění, a staří lidé. Komplikace, které chřipka přináší, by totiž pro ně mohly být smrtelné. Další prevencí je také posílení imunity organismu otužováním (s tím musíš začínat v létě), vitaminy a zdravým životním stylem.


folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Jak na chřípku - očkování

personRedakceremove_red_eye415bookmarkNezařazené

Nejúčinnější prevencí před chřipkou je očkování. Očkování je třeba provádět každoročně, neboť chřipkové viry mutují. Očkovací látka se připravuje každý rok tak, aby byla účinná na virus chřipky, který se bude pravděpodobně vyskytovat na našem území v daném ..

Sauna – teplo ze severu

personRadka Eliáškováremove_red_eye272bookmarkAkce

Nohy Vás zebou, probouzíte se mrzutí a v práci se Vám z hlavy kouří? Tak to je čas na relax!Vyražte do sauny a nechte všechny neduhy z hlavy vypařit. Sauna má mnoho pozitivních účinků, posiluje obranyschopnost organismu, zvyšuje kondici a je skvělou prevencí před výskytem řady ..

Báječná reflexní masáž nohou

personRadka Eliáškováremove_red_eye329bookmarkNezařazené

Chodidlo je obrazem tělaNa chodidle každého člověka se nachází množství větších i menších plošek a bodů, které jsou nervovými reflexy propojeny s určitou částí těla nebo s určitým orgánem. Tyto plošky najdeme i na dlaních nebo v uchu. Každá část těla má na chodidle ..

Duševní hygiena

personRadka Eliáškováremove_red_eye298bookmarkNezařazené

Naučte se pečovat o duševní hygienu – najděte si způsoby jak se odreagujete, porušte týdenní stereotypy, stýkejte se s lidmi kteří jsou veselí a optimističtí omezit kouření, alkohol a kofeinzměna jídelníčku a úpravy jídlajezte více čerstvé zeleniny (saláty)zkuste ..

5 úžasných důvodů, proč jíst denně kurkumu

personMarián Krouželremove_red_eye495bookmarkNezařazené

Nedávno jsme narazili na článek o osobě trpící rakovinou prsu, která použila zdravou výživu v boji proti této nemoci. Mluvilo se zde o ženě, které byla diagnostikována rakovina prsu, která odmítla tradiční léčebné procedury a rozhodla se najít lék na svou diagnózou ve ..

Co je příčinou vzniku rýmy a jak nákaza probíhá?

personRadka Eliáškováremove_red_eye243languagezoufalemaminky.cz

Rýma může mít až 200 různých původců, ale v drtivé většině případů za to může velmi infekční rhinovirus. Ten se do vašeho těla dostává ústy nebo nosem, neboť se šíří kapénkami ve vzduchu - např. když nemocný kašle, kýchá nebo mluví. To však není jediný ..

Tipy na posílení dětského imunitního systému

personRadka Eliáškováremove_red_eye233languagezoufalemaminky.cz

Zimní měsíce jsou tady a chřipkové onemocnění nám zaklepali na dveře. Pokud jste se o imunitu svého dítěte, milé maminky, nestaraly dostatečně dobře, pak si chřipka a nachlazení otevřou tyhle pomyslné dveře a bez klepání vstoupí do vašeho života. Dnes si proto budeme ..

Alergie

personRadka Eliáškováremove_red_eye259languagezoufalemaminky.cz

Stop alergiiŽádná odpověď, co to je alergie a jak s ní naložit nebude stoprocentní, ani stručná. Přesto jsme pozvali na krátký rozhovor pana doktora Dlouhého, který nám zkusí zodpovědět pár otázek týkajících se toho, co to je alergie, jak na ní a proč bychom ji měli ..

Zažeňte chmury i neduhy

personRadka Eliáškováremove_red_eye253languagekrasnazdrava.cz

A je to tady! Víte jak odolat chřipce a nachlazení nebo jen podpořit tělo, aby bez problémů fungovalo? Aromaterapie je jednoduchá metoda, navíc Vám zlepší náladu a pomůže překonat nezkrotné počasí.Na rozdíl od moderních chemických léků nemají esenciální oleje žádné ..

Bolest v krku

personRadka Eliáškováremove_red_eye199languagezoufalemaminky.cz

Bolest v krku je bolest lokalizována do horních cest polykacích. Bolest v krku není nemocí, ale jedním z příznaků u onemocnění, např. chřipky, nachlazení, angíny. Bolest v krku je nejčastějších příznakem příchodu pacienta k lékaři. Avšak většina příchodů k lékaři je ..