Kondice keyboard_arrow_right Silueta keyboard_arrow_rightOdborníci radí: denně 5 kusů ovoce nebo ..

Obrázek příspěvku: Odborníci radí: denně 5 kusů ovoce nebo zeleniny

Odborníci radí: denně 5 kusů ovoce nebo zeleniny

personaccess_time13.květen 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye482 shlédnutí

Víme, že konzumace ovoce a zeleniny je dobrá pro naše zdraví, ale aplikovat toto pravidlo v praxi nemusí být úplně jednoduché. Je lepší jíst ovoce a zeleninu syrovou, nebo tepelně upravenou...? A jak přesvědčit děti, že se jedná nejen o zdravou, ale i chutnou potravinu?

Proč právě 5 kusů ovoce a zeleniny denně?

Protože obsahují velké množství vitaminů, vlákniny, minerálů a vody.

Nejdůležitější vitaminy:

C - denně ho potřebujeme asi 100 mg. Je to mimo jiné i antioxydant, podporuje syntézu železa i některých hormonů a zvyšuje imunitu organismu.

Provitamin A - důležitý pro správnou funkci zraku, kůže a celkovou imunitu.

Nejdůležitější minerály: snídaně - čerstvě vymačkaná pomerančová šťáva

oběd - porce zeleninového salátu /rajčata, zelí, okurka apod./

odpolední svačina - ovocný, mírně oslazený kompot nebo přesnídávka

večeře - tepelně upravená zelenina a jeden kus ovoce

A co ti, kterým zelenina nechutná, například děti?

Zkusit zeleninu upravit tak, aby její chuť nebyla příliš výrazná - pyré, polévky, pizzy, nádivky; zeleninovou chuť je možné zamaskovat např. bešamelem. Důležité je zkonzumovat zeleninové jídlo bez ohledu na způsob jeho přípravy. Pozor ale na časté smažení! Ideální je střídat tepelně upravenou a syrovou zeleninu a ovoce.

Dětem chutnají ovocné přesnídávky a džusy /vybíráme 100%/, toho ovšem stačí jedna sklenice denně, ne půl litru. Pozor také na marmelády a džemy, obsahují příliš mnoho cukru a nejsou považovány za ovoce, ale za sladkost.

Obliba ovoce a zeleniny je dána výchovou; u starších dětí je obtížné změnit jejich stravovací návyky.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Chcete být ve formě? Osvojte si ranní rituály.

personRedakceremove_red_eye595bookmarkSilueta

Nehladovte. Už stejně víte, že zhubnete maximálně tři kila, odvodníte se, ztratíte na svalové hmotě a výsledek nemá dlouhého trvání. Změňte přístup k vlastnímu tělu. Některé věci se rády opakují ze setrvačnosti. Některé proto, že to bez nich opravdu nejde. U hubnutí ..

Co s kily, která se vás drží po Vánocích?

personRedakceremove_red_eye559bookmarkSilueta

Nejdůležitější je dobré trávení. Trávíme-li potravu dobře, získáváme dostatek živin a nepotřebujeme je ukládat ani se přejídat. Pro dobré trávení jsou důležitá střeva, játra, žaludek a slezina. Ledviny a lymfatický systém, plíce a kůže odvádějí z těla ..

Projezte se čtyřmi patry k super siluetě do plavek

personRedakceremove_red_eye428bookmarkSilueta

Už jste slyšeli o potravinové pyramidě? Ještě ne? Tak v tom případě byste měli zbystřit. Najdete v ní totiž přehledně rozřazené skupiny potravin a její tvar vám pak napoví, kolik byste měli z dané skupiny konzumovat tak, abyste nejen zhubli, ale i se skvěle cítili. patro ..

Využijte vitamíny na 100%

personRadka Eliáškováremove_red_eye290bookmarkNezařazené

Vzhledem k tomu, že se blíží sezóna léta a spolu s ním také období čerstvého ovoce, je dobré připomenout, že jsou zde odšťavňovače, se kterými vám i vašim dětem bude čerstvé opravdu chutnat.Odšťavňovače jsou v dnešní době velmi oblíbené. Mnoho lidí si však stále ..

Podzimní rady (nejen) pro rozzářené září

personRedakceremove_red_eye523bookmarkNezařazené

Vychutnejte si podzim ve veselých barvách, s úsměvem a dobrou náladou. Teplotní rozdíl oproti letním měsícům bude markantní. Pokud se navíc vyplní některé negativní předpovědi počasí, čeká nás velmi sychravý podzim. Co udělat, aby se o nás neokoušela negativní nálada, ..

Ovoce a zelenina pro kojence

personRedakceremove_red_eye264languagezoufalemaminky.cz

OvoceZpočátku by měl kojenec dostávat tepelně zpracovaná pyré z ovoce, jako je jablko či hruška, anebo rozmačkaný banán nebo papáju. Po několika prvních týdnech může vaše děťátko postupně přejít na další syrové ovoce rozmačkané či zpracované na pyré: vhodný je ..

Jak na Amazon.com dosáhnout obratu 7 000 $ měsíčně?

personRadka Eliáškováremove_red_eye398languageefektivnepodnikat.cz

Jiří Škrabánek začínal jako drobný živnostník podnikat na aukčním portálu Aukro.cz. Časem ovšem zjistil, že touží po něčem zajímavějším než jen po kladných komentářích. Začal se proto zajímat o celosvětově známý e-shop Amazon.com a rozhodl se zúčastnit ..

Korejská kuchyně

personRadka Eliáškováremove_red_eye721languagegurmanek.cz

Korejská kuchyně byla po staletí ovlivňována kuchyní čínskou ajaponskou. Oproti čínské kuchyni není korejská tak bohatá, ale jídla jsoumnohem více kořeněná pálivými papričkami chilli, pepřem a dalším kořením.Je dávným zvykem podávat ke každému jídlu vařenou rýži a ..

Strava dětí - jak správně přejít z kojenecké na batolecí stravu

personRadka Eliáškováremove_red_eye257languagezoufalemaminky.cz

Milé maminky, jistě všechny chcete, aby vaše dítě překypovalo zdravím. V dnešní době již není žádným tajemstvím, že správná a vyvážená strava se velmi významně podílí na lidském zdraví. Proto bychom neměly udělat chybu již v samotném počátku krmení našeho ..

Babassuový olej samozřejmě dobré pro pleť, vlasy a životní prostředí

personRadka Eliáškováremove_red_eye327languagekrasnazdrava.cz

Babassuový olej, také známý jako olej Babacu nebo Orbignya Phalerata v latině, pochází z plodů palmy babassuový, které vznikají v Jižní Americe. Ovoce ze stromu palmového babassuový roste ve skupinách, které visí z nesmírně vysoké stromy. Jak se stát Ovoce olej? Měsíce srpna ..