Zdraví keyboard_arrow_right Nezařazené keyboard_arrow_rightPrůjem

Obrázek příspěvku: Průjem

Průjem

personaccess_time03.únor 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye268 shlédnutíje příliš časté vyměšování nezvykle řídké stolice. Není nemoc, ale příznak nějakého onemocnění nebo poruchy, kdy je porušeno vstřebávání vody a některých dalších látek ze střeva zpět do krevního oběhu, dochází k nenormálnímu vylučování vody a minerálních látek z krevního oběhu do střeva. Průjmem rozumíme 3 a více neformovaných až vodnatě řídkých stolic za den.

Nejčastější příčinou akutního průjmu

(trvajícího několik dnů) jsou nejrůznější infekce. Mikrobem, který jej vyvolal, může být Salmonela, Shigela…. Onemocní-li několik členů rodiny najednou, je velmi pravděpodobné, že jej vyvolaly viry (rotaviry, echoviry a jiné)

tzv. cestovatelské průjmy z konzumace nezvyklých jídel, ale hlavně infekce bakteriemi či viry, na které není náš organismus zvyklý

druhou nejčastější příčinou je dietní chyba - i nezávadné potraviny mohou způsobit průjem, jsou-li nezvykle upraveny nebo když jich je příliš mnoho. Rozdílnosti ve vnímání těchto vlivů jsou individuální

příčinou průjmu mohou být také některé léky (např. antibiotika, přípravky železa).

Trvá-li průjem delší dobu, bývají příčiny obvykle závažnější. Může se jednat o nemoci tenkého či tlustého střeva, slinivky břišní, jater či žlučníku

Důvodem průjmu mohou být však i nemoci orgánů mimo trávicí trakt např. je průjem při zvýšené funkci štítné žlázy či při onemocnění ledvin.

Akutní průjem je náhle vzniklý průjem, který trvá krátkou dobu - často jen jeden den, většinou trvá několik dnů. Trvá-li několik týdnů znamená to již přechod do chronického průjmu. Střevo k rychlejším a vydatnějším peristaltickým pohybům nutí vodnatý obsah, který má i větší objem, než je obvyklé. Zvýšená peristaltika (stahy) střeva je ve většině případů, opět spíše následkem.

Chronický nebo-li dlouhodobý průjem může mít rozdílné příčiny

onemocnění tenkého či tlustého střeva

různé nemoci slinivky břišní, jater a žlučníku

nemoci orgánů mimo trávicí trakt- např. při zvýšené funkci štítné žlázy, nemocech ledvin

otravy rtutí či železem

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Nepleť si nachlazení s chřipkou

personRadka Eliáškováremove_red_eye271bookmarkNezařazené

Mám chřipku, zvykli jsme si říkat, když ulehneme s teplotou, kašlem a rýmou. Skutečná chřipka však vypadá jinak - na rozdíl od nachlazení jí lze předejít očkováním a bohužel je také mnohem nebezpečnější.Pravá chřipka také patří mezi přenosná onemocnění - jejím ..

Jak na chřípku - antivirotika

personRedakceremove_red_eye296bookmarkNezařazené

Antivirotika jsou léky, které se využívají při léčbě virových infekcí. Jsou to látky obdařené schopností vázat se na viry, blokovat jejich povrchové molekuly, a tím zastavit nebo zpomalit množení virů.Antivirotika proti chřipce jsou určena pouze k léčbě prokázaného ..

Proč na dovolené neochutnat úplně všechno

personRadka Eliáškováremove_red_eye223languagekrasnazdrava.cz

Dovolená je dobou poznávání nového – o tom jsme konec konců psali nedávno – je to ideální doba na to, ochutnat mezinárodní kuchyně. Existují však i místa, kde bychom se měli degustací všeho druhu raději vyvarovat. Proč? Protože místo gastronomického zážitku by nás mohly ..

Průjem, zácpa a další střevní poruchy - braňte děti probiotiky

personRedakceremove_red_eye177languagezoufalemaminky.cz

Je léto, prázdniny, doba dovolených a taky zmrzlin, nanuků, mražených krémů a dortů a dalších ledových pochoutek. Ty jsou lékaři často označovány za původce velké části průjmových onemocnění, které se mezi dětmi i dospělými v létě vyskytují. Na druhou stranu ale ..

Cestovani v tehotenstvi

personRadka Eliáškováremove_red_eye295languagekrasnazdrava.cz

Cestovani se v dnesni dobe stava cim dal tim castejsim, souvisi to hlavne se zvysenou migraci obyvatel. Prazdninove cesty nebo cesty za pribuznymi pred porodem nejsou proto nicim neobvyklym. Leto a doba dovolenych se blizi, a proto se pokusim odpovedet na nejcastejsi dotazy a doporucit ceho se pri ..

Dětské otravy

personRadka Eliáškováremove_red_eye284languagezoufalemaminky.cz

LÉKY STOJÍ NA PRVNÍM MÍSTĚ V POČTU OTRAV VZNIKLÝCH V DOMÁCNOSTI.Všichni, kteří mají v domácnosti malé dítě, by měli všechny léky uchovávat uzamčené. I v případě, že dospělý nějaký lék užívá, je lépe nečinit tak před očima malého dítěte. To se totiž učí ..

Prodělaná encefalitida

personRadka Eliáškováremove_red_eye247languagekrasnazdrava.cz

Je to už pár let nazpátek, kdy jsem byla s manželem na návštěvě u příbuzných na chalupě. Seděli jsme večer u táboráku, pojídali špekáčky. Druhý den ráno se mi udělalo špatně. Zvracela jsem, měla průjem a motala se mi hlava. Teplotu jsem neměla. Zpočátku jsem si myslela, ..